Шрифт:
+
Колір:
Т
Т
Т
Зображення:
Новосанжарський
район

Візитівка району

Новосанжарський район утворено 7 березня 1923 року постановою Президії Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету про адміністративно-територіальний поділ Полтавської губернії. Тоді було ліквідовано поділ губернії на повіти і волості, введено новий – на округи і райони.

Район розташований у південній частині Полтавської області. Його площа - 1,3 тисячі квадратних кілометрів (дев’яте місце в області), населення 36,4 тисячі чоловік. У районі - селищна і 28 сільських рад, 77 населених пунктів.

Наш райцентр заслужено називають оздоровницею всеукраїнського масштабу. До послуг відпочиваючих медичний центр ВВ МВС України «Нові Санжари», санаторій-профілакторій «Антей», будинок відпочинку матері й дитини «Ворскла», 5 дитячих оздоровчих таборів. В останні роки особливо активізувалася робота по перетворенню селища в курортне містечко. Спеціалісти Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації та курортології міста Одеси провели необхідні дослідження і дійшли висновку, що природно-кліматичні умови (запаси цілющої мінеральної води, лікувальних грязей, чудова природа) цілком підходящі для цього.

Ще на початку ХІХ століття російський історик і географ Євдоким Зябловський, побувавши на Полтавщині, описував Нові Санжари, як одне з «примечательных мест» повіту з винятково багатою і красивою природою: з трьох боків – гориста місцевість, на схід – степ, древні Ромашковий та Великий ліси, гаї, садки, Ворскла. З провесни сюди наїздили дачники, які величали цей чарівний куточок українською Швейцарією. Чимало полтавських, столичних інтелігентів відпочивали в цьому благодатному куточку. Тривалий час тут працював видатний російський вчений-природознавець, основоположник сучасного наукового ґрунтознавства Василь Докучаєв.

В 1957 році було створено Новосанжарську експедицію глибокого буріння, колектив якої неодноразово виходив переможцем у всесоюзних і республіканських змаганнях. За кошти експедиції споруджувалися будинки, гуртожитки, дитячий садочок, надавалася вагома допомога колгоспам. Серед будівельних організацій тривалий час найпотужнішим було БУ-29. Підприємство займалося не лише будівництвом нових та ремонтом наявних об’єктів, а й мало свій цегельний завод.

З 1964 року в районі діяв шкірзавод, тоді ж, в 60-ті роки почала діяти ремонтно-будівельна дільниця, а в 1971 році, з метою захисту земель від водної та вітрової ерозії було відкрито лісомеліоративну станцію, нині – ДП «Держлісгосп». Вироби найстарішого районного підприємства «Червоне проміння» експонувалися в різних куточках Радянського Союзу і світу, зокрема в Парижі (де в 1936 році в числі українських художніх промислів були удостоєні Великої Золотої медалі) та в 1957 році в Брюсселі. На базі «Райсільгосптехніки» тривалий час діяла одна з небагатьох в Україні спеціалізована майстерня по ремонту бурякозбиральних комплексів та гичкозбиральних машин. Тут, вперше в районі, було впроваджено бригадну форму організації праці, комплексну систему управління якістю продукції. У ті роки в районі функціонувала ціла система лікувально-оздоровчих закладів – 6 піонерських таборів, санаторій, база відпочинку та будинок відпочинку. Збудовано нові приміщення сільських шкіл, лікарень, будинків культури, будинків побуту, готелю, Новосанжарської середньої школи, Новосанжарської центральної районної лікарні, кінотеатру «Санжари» та багато інших об’єктів соцкультпобуту.

Новосанжарський район є сільськогосподарським районом. Тут працює 19 агроформувань иа 69 фермерських господарств. В останні роки район постійно займає в області перше місце по валу зернових культур. Функціонує ряд підприємств, установ: ДП «Новосанжарське лісове господарство», КП «Будівельник», райспоживспілка, міжрайонне управління водного господарства, філія "Новосанжарський райавтодор" та ряд інших. Населення району обслуговують п’ять банківських установ – філії «ПриватБанк», «Райффайзенбанк Аваль», «Кредіагрікольбанк», «Ощадбанк» та «Полтава-Банк».

Район багатий на корисні копалини: нафту, природний газ торф, сіль, глину, пісок, мінеральні води. На його території працюють видобувні установи - СП «Полтавська газонафтова компанія», НГВУ «Полтаванафтогаз», газопромислове управління «Полтавагазвидобування».

Населення району обслуговує центральна районна лікарня на 160 ліжок, центр первинної медико-санітарної допомоги, 12 амбулаторій сімейної медицини, 28 фельдшерсько-акушерних пункти. Освітянська галузь включає в себе 29 загальноосвітніх навчальних закладів в яких навчається близько 3200 учнів.